Εγκαταστάσεις

Αθλητικές Εγκαταστάσεις (Ανοικτό γήπεδο – Κλειστό Γυμναστήριο) Βιβλιοθήκη Υπεύθυνη λειτουργίας βιβλιοθήκης: Έλλη Βουλβούλη

Τηλέφωνο: +30.210-481-9318

Fax: +30.210-481-9023

Email: library@sivitanidios.edu.gr

Το 1934, οκτώ χρόνια μετά την έναρξη λειτουργίας του Σιβιτανιδείου

Ιδρύματος ξεκίνησε να λειτουργεί και η Σχολική Βιβλιοθήκη του, υπηρεσία απαραίτητη για μαθητές, διδάσκοντες, διοικητικούς υπαλλήλους αλλά προσβάσιμη και σε εξωτερικούς επισκέπτες. Ο ποσοτικός εμπλουτισμός της συλλογής της και ο τεχνολογικός εκσυγχρονισμός των υποδομών της γινόταν όποτε αυτό κρινόταν απαραίτητο, όμως η ριζική αναδιάρθρωσή της συνέβη το 1997 στο πλαίσιο της ενέργειας «Σχολικές Βιβλιοθήκες» του Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ. Ι (π.χ.5800 νέοι τόμοι βιβλίων, σύνδεση με το διαδίκτυο κ.ά). Η βιβλιοθήκη σήμερα λειτουργεί στηριζόμενη στον προϋπολογισμό της ίδιας της Σχολής και λιγότερο σε χορηγίες διάφορων εκδοτικών οίκων. Τα υλικά–υποδομές που διαθέτει σε συνδυασμό με τις υπηρεσίες που μπορεί να προσφέρει είναι οι εξής:

• 11138 βιβλία διαθέσιμα για ανάγνωση στον ειδικό χώρο της βιβλιοθήκης ή δανεισμό σε κατόχους της κάρτας μέλους,
  • Cd-roms, Slides, βιντεοταινίες που μπορούν να προβληθούν στο χώρο της,
  • Οπτικοακουστικά μέσα – υλικό για μελέτη ενός θέματος με τους πιο σύγχρονους τρόπους,
  • Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές (ο ένας μόνο για εκπαιδευτικούς) για πλοήγηση στο διαδίκτυο (Internet),
  • Φωτοτυπικό μηχάνημα για φωτοτύπηση του υλικού που δεν δανείζεται.

Ο χώρος της βιβλιοθήκης χρησιμοποιείται από οποιονδήποτε το επιθυμεί και για μελέτη δικού του έντυπου υλικού. Μάλιστα ο λόγος που προσήλθε εκεί η πλειοψηφία των επισκεπτών των σχολικών ετών 2002-03 και 2003-04 ήταν η μελέτη. Επίσης πολλοί επισκέπτες ζητούν απλώς ενημέρωση από το προσωπικό της βιβλιοθήκης, ενώ συχνά οργανώνονται και εκδηλώσεις στο χώρο της. Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι κατά το σχ. έτος 2002-03 η βιβλιοθήκη είχε 13066 επισκέπτες. Ωράριο λειτουργίας: Δευτέρα έως Παρασκευή 7.30 π.μ.-8.30μ.μ.

Στον πρώτο όροφο του κεντρικού κτιρίου βρίσκεται και ο χώρος της Βιβλιοθήκης, που διαθέτει σύγχρονο οπτικοακουστικό εξοπλισμό και μπορεί να προσφέρει ολοκληρωμένες υπηρεσίες στους μαθητές, σπουδαστές, εκπαιδευτικούς και άλλους επισκέπτες Ιερός Ναός Αγίου Βασιλείου

Στον πρώτο όροφο του κεντρικού κτιρίου της Σχολής υπάρχει ο Ιερός Ναός του Αγίου Βασιλείου που ονομάστηκε έτσι προς τιμή του ιδρυτή του Σιβιτανιδείου Ιδρύματος, Βασίλειου Σιβιτανίδη. Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων (Multiplex)

Η ανακαινισμένη σύγχρονη αίθουσα εκδηλώσεων της Σχολής εγκαινιάστηκε τον Ιανουάριο του 2004. Είναι χωρητικότητας 200 ατόμων και μπορεί να φιλοξενήσει διάφορους τύπους εκδηλώσεων όπως θεατρικές παραστάσεις, προβολή ταινιών, σεμινάρια, παρουσιάσεις, συναυλίες, εκθέσεις κ.λπ. Η αίθουσα είναι εξοπλισμένη με ολοκληρωμένα οπτικοακουστικά συστήματα και διαθέτει σύγχρονα συστήματα ασφαλείας. Αίθουσα θεάτρου

Στο ισόγειο του  Ενιαίου Λυκείου της Σχολής και σε μια αμφιθεατρική αίθουσα σύγχρονων προδιαγραφών στεγάζεται το θέατρο της Σχολής. Είναι χωρητικότητας 120 θέσεων. Χωρίζεται σε δύο μέρη: το φουαγιέ που μπορεί να λειτουργήσει και ως εκθεσιακός χώρος και τον κυρίως χώρο όπου πραγματοποιούνται παρουσιάσεις εργασιών, προβολές DVD, ημερίδες, θεατρικές παραστάσεις και άλλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις. Ιατρείο iatreioΤο ιατρείο της Σχολής είναι στελεχωμένο με ειδικευμένο προσωπικό που μπορεί να παρέχει τις πρώτες βοήθειες σε περιπτώσεις ατυχημάτων. Επίσης μεριμνά για την αυστηρή τήρηση των κανόνων υγιεινής σε όλες τις κτιριακές εγκαταστάσεις της Σχολής. Οι εγκαταστάσεις της Σιβιτανιδείου Σχολής είναι όλες προσβάσιμες σε ΑΜΕΑ Ανταποκρινόμενη με ευαισθησία στο κοινωνικό αίτημα για πρόσβαση ατόμων με ειδικές ανάγκες στους χώρους εκπαίδευσης –κατάρτισης και στις διοικητικές υπηρεσίες,  η Διοίκηση της Σχολής έχει φροντίσει για την κατασκευή ειδικού διαδρόμου πρόσβασης και χώρου στάθμευσης στην αριστερή είσοδο του κεντρικού κτιρίου  και τη λειτουργία ανελκυστήρα προσαρμοσμένου στις ανάγκες των ΑΜΕΑ.

Σύνδεσμοι

mainlogopedias
 diavgeia web new  logo iep
 mainlogopedias