Εκπαίδευση (ΕΠΑΛ)

Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων έχει διανύσει μια αξιοσημείωτη και καινοτόμο πορεία 90 ετών προσφοράς στην Ελληνική Τεχνική Εκπαίδευση. Στη μακρόχρονη αυτή διαδρομή της είχε και έχει ως κύριο στόχο τη σωστή εκπαίδευση και κατάρτιση των μαθητών της καθώς και την επαγγελματική τους αποκατάσταση.

Στην επίτευξη των στόχων των Σχολικών μονάδων και των μονάδων κατάρτισης συμβάλλει:

• Η αρτιότητα του εξοπλισμού των εργαστηρίων της Σιβιτανιδείου Σχολής
  • Η υλοποίηση ευρωπαϊκών προγραμμάτων (πρακτική άσκηση μαθητών και κατάρτιση καθηγητών σε εταιρείες και εκπαιδευτικούς Οργανισμούς της Ευρωπαϊκής Ένωσης)
  • Η διενέργεια σεμιναρίων και εκπαιδευτικών επισκέψεων που άπτονται των ειδικοτήτων της κάθε σχολικής μονάδας.
  • Η ασφάλεια των εγκαταστάσεων και των μαθητών.
  • Η πραγματοποίηση πολιτιστικών δραστηριοτήτων.

ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου

Σήμερα στη Σιβιτανίδειο Σχολή λειτουργούν 4 ΕΠΑΛ καλύπτοντας σχεδόν όλους τους Τομείς και τις ειδικότητες.

Στα ΕΠΑ.Λ στη Β΄τάξη οι μαθητές καλούνται να επιλέξουν ένα τομέα.

Στην Γ΄τάξη πρέπει να επιλέξουν μια ειδικότητα του τομέα που ανήκουν.

Για να δείτε τις ειδικότητες ενός τομέα και πληροφορίες σχετικά με :

• το ωρολόγιο πρόγραμμα των Β΄και Γ΄τάξεων των ΕΠΑ.Λ
  • τις σχολές πρόσβασης σε ΑΕΙ και ΤΕΙ
  • και τις λοιπές σχολές που έχει πρόσβαση

Μεταβείτε στο κάτω μέρος της σελίδας και επιλέξτε τον τομέα που ενδιαφέρεστε

Διάρκεια Φοίτησης

Η διάρκεια φοίτησης στα ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου είναι 3 έτη για τους αποφοίτους Γυμνασίου. Οι απόφοιτοι Λυκείου (ή αντίστοιχου επιπέδου) παρακολουθούν 2 έτη και απαλλάσσονται από τα μαθήματα γενικής παιδείας, παρακολουθώντας μόνο τα μαθήματα ειδικότητας (23 ώρες ανά εβδομάδα).

Νομοθεσία

Στο κομμάτι αυτό θα βρείτε ΦΕΚ υπουργικές αποφάσεις και εγκυκλίους που διέπουν την λειτουργία των ΕΠΑΛ. Επιπλέον για την καλύτερη πληροφόρηση αναφορικά με τη νέα δομή διάρθρωση και λειτουργία του ΕΠΑ.Λ. δημιουργήθηκε από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων θεματικά κατηγοριοποιημένος κατάλογος που περιλαμβάνει όλη την απαραίτητη νομοθεσία.Ο κατάλογος διατίθεται αναρτημένος στο: http://www.minedu.gov.gr/texniki-ekpaideusi-2/thesmiko-plaisio-epal/thesmiko-plaisio-leitourgias-epal όπου μπορείτε να κατεβάσετε τον κατάλογο με τη νομοθεσία σε μορφή pdf ή να πλοηγηθείτε στα περιεχόμενά του ανατρέχοντας στο νόμο που σας ενδιαφέρει.

Γραπτώς Εξεταζόμενα και τα Μη Εξεταζόμενα Μαθήματα κατά τις τελικές προαγωγικές, απολυτήριες και πτυχιακές εξετάσεις στα Ημερήσια και Εσπερινά ΕΠΑ.Λ.Για να δείτε το έγγραφο πατήστε εδώ

Ύλη των Πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ τάξης Ημερήσιων ΕΠΑ.Λ. σχ. έτους 2018-2019". ΦΕΚ 4320./28-9-2018.Για να δείτε το έγγραφο πατήστε εδώ

Εγκύκλιος Φ3/131980/Δ4/3-8-2018. "Ύλη και Οδηγίες διδασκαλίας των μαθημάτων Προσανατολισμού της Α΄ τάξης Ημερήσιου και Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. σχ. έτους 2018-2019". Για να δείτε το έγγραφο πατήστε εδώ

ΦΕΚ 2187/τεύχος Β'/12-6-2018. "Ωρολόγιο Πρόγραμμα των μαθημάτων Γενικής Παιδείας, Προσανατολισμού και Επιλογής της Α΄ Τάξης και των μαθημάτων Γενικής Παιδείας και των Τεχνολογικών - Επαγγελματικών μαθημάτων των Τομέων της Β΄ Τάξης των ΕΠΑ.Λ. του ν. 4386/2016 (Α΄ 83)". Για να δείτε το ΦΕΚ πατήστε εδώ