Για το έγγραφο της διακήρυξης κάντε κλικ ΕΔΩ
Για την αίτηση συμμετοχής κάντε κλικ ΕΔΩ
Για την υπεύθυνη δήλωση κάντε κλικ ΕΔΩ
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ - ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ. ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ και ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
Αναζήτηση στο Αρχείο Ανακοινώσεων
ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΠΛΕΙΟΔΟΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΑΡΙΘ. 1/2024 ΕΚΜΙΣΘΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΛΙΚΕΙΟΥ ΤΗΣ ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΣΧΟΛΗΣ ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΩΝ
2ο ΕΠΑΛ | Δραστηριότητες του 2ου ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής κατά το σχολικό έτος 2023 – 2024
2) Αξιολόγηση. Σχεδόν καθολική συμμετοχή καθηγητών της σχολικής μονάδας στον συλλογικό προγραμματισμό και στην Εσωτερική Αξιολόγηση αυτής (48 από τους 50), με εξαιρετικά αποτελέσματα
3) Αιμοδοσία (Διακοπούλου Ι.). Ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή και στη τρέχουσα χρονιά μαθητών και καθηγητών της σχολικής μονάδας στις προγραμματισμένες δύο αιμοδοσίες της Σχολής. Η συλλογή περισσότερων των 80 μονάδων αίματος, είναι ενδεικτικό της υψηλής τους ευαισθητοποίησης για προσφορά στον συνάνθρωπο.
4) Εκπαιδευτικές Επισκέψεις. Υλοποίηση σειράς εκπαιδευτικών επισκέψεων. Όλα τα τμήματα του σχολείου (18), έλαβαν μέρος σε τουλάχιστον μία εκπαιδευτική επίσκεψη
5) Εθνικά προγράμματα (Διακοπούλου Ι). Για χρόνια οι μαθητές επισκέπτονται μουσεία ιδιαίτερης πολιτιστικής αξίας και Περιβαλλοντικά Κέντρα σε τόπους που διαθέτουν ιδιαίτερο φυσικό κάλλος.
2ο ΕΠΑΛ | Αποτελέσματα κλήρωσης ΄Β τάξης τομέα Ηλεκτρολογίας
3ο ΕΠΑΛ | Αποτελέσματα κλήρωσης μαθητών Ά τάξης και ΄Β τάξης Μηχανολόγων.
Για οποιαδήποτε πληροφορία, επικοινωνήστε στο τηλέφωνο 2104857641.
Για τη λίστα επιτυχόντων Ά τάξης κάντε κλικ ΕΔΩ
Για τη λίστα επιλαχόντων Ά τάξης κάντε κλικ ΕΔΩ
Για τη λίστα επιτυχόντων ΄Β τάξης Μηχανολογίας κάντε κλικ ΕΔΩ
Για τη λίστα επιλαχόντων ΄Β τάξης Μηχανολογίας κάντε κλικ ΕΔΩ
1ο ΕΠΑΛ | Αποτελέσματα κλήρωσης μαθητών Ά τάξης σχολικού έτους 2024-2025
Επισυνάπτεται η σειρά κλήρωσης. Για τους πρώτους 125 μαθητές η ολοκλήρωση της εγγραφής τους γίνεται μόνο με την προσκόμιση των δικαιολογητικών που ακολουθούν:
- Είτε με φυσική παρουσία στις εφημερίες του σχολείου (Τρίτη 9:00 έως 13:00)
- Είτε ηλεκτρονικά στο email: a.lykeiou.eggrafes@gmail.com
Παρακαλούμε όπως επιβεβαιώσετε στο παραπάνω email ότι αποδέχεστε την εγγραφή στην Α’ τάξη.
Στοιχεία εκτέλεσης προϋπολογισμού Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων μηνός Ιουνίου 2024
Σχετ: Η υπ ́αριθμ. ΔΗΔ/φ.40/17742/5.6.2015 εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης με θέμα «Εφαρμογή των διατάξεων 10Α του Ν.3861/2010, όπως προστέθηκε με το άρθρο 15 του Ν.4305/2014»
Σε εφαρμογή του ανωτέρω σχετικού, παρατίθενται στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού μηνός Ιουνίου 2024 της Σιβιτανιδείου Σχολής στο συνημμένο αρχείο.
Για τη λήψη του αρχείου κάντε κλικ εδώ
3ο ΕΠΑΛ | Κλήρωση επιλογής μαθητών ΄Β τάξης Τομέα Μηχανολογίας
Η κλήρωση αφορά μόνο όσους μαθητές αιτούνται μετεγγραφή από άλλο σχολείο στον τομέα Μηχανολογίας του 3ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου και όχι μαθητές που την προηγούμενη χρονιά φοίτησαν στην Ά τάξη του 3ου ΕΠΑΛ.
Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 10 Ιουλίου 2024 και ώρα 12:30 μμ στο γραφείο της διευθύντριας του 3ου ΕΠΑΛ. Τα αποτελέσματα της κλήρωσης θα δημοσιευτούν εντός της ίδιας ημέρας στον ιστότοπο της Σχολής.
1ο ΕΠΑΛ | Πληροφορίες σχετικά με τις εγγραφές μαθητών της ΄Β τάξης
Η επιλογή της ειδικότητας δεν είναι δεσμευτική στην Β' λυκείου. Οι μαθητές που προέρχονται από άλλα σχολεία θα τοποθετηθούν σε τμήματα ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των θέσεων.
2ο ΕΠΑΛ | Κλήρωση επιλογής μαθητών ΄Β τάξης Τομέα Ηλεκτρολογίας
Η κλήρωση θα γίνει την Τρίτη 16 Ιουλίου 2024 και ώρα 10:00 πμ στο γραφείο του διευθυντή του 2ου ΕΠΑΛ. Τα αποτελέσματα της κλήρωσης θα δημοσιευτούν εντός της ίδιας ημέρας στον ιστότοπο της Σχολής
3ο ΕΠΑΛ | Κλήρωση επιλογής μαθητών Ά τάξης
Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 10 Ιουλίου 2024 και ώρα 12:00 μμ στο γραφείο του διεθυντή του 3ου ΕΠΑΛ. Τα αποτελέσματα της κλήρωσης θα δημοσιευτούν εντός της ίδιας ημέρας στον ιστότοπο της Σχολής.
1ο ΕΠΑΛ | Κλήρωση επιλογής μαθητών 'Α τάξης
Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 10 Ιουλίου 2024 και ώρα 11:00 πμ στο αμφιθέατρο χημικών. Τα αποτελέσματα της κλήρωσης θα δημοσιευτούν εντός της ίδιας ημέρας στον ιστότοπο της Σχολής.
4ο ΕΠΑΛ | Απονομή βραβείων από το Ελληνικό Ινστιτούτο Ανάπτυξης Χαλκού για τον 15ο Διαγωνισμό Εγκαταστατών Δικτύων Χαλκοσωλήνων
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε για 15η χρονιά ο ετήσιος Διαγωνισμός Εγκαταστατών Δικτύων Χαλκοσωλήνων, που διοργανώνεται από το Ελληνικό Ινστιτούτο Ανάπτυξης Χαλκού (Ε.Ι.Α.Χ.). Η τελετή απονομής τιμητικών διακρίσεων στους νικητές πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2024 στις εγκαταστάσεις του Ε.Ι.Α.Χ., επιβραβεύοντας αξία των τεχνικών επαγγελμάτων στην Ελλάδα.
Ο διαγωνισμός «Εγκαταστατών Δικτύων Χαλκοσωλήνων» έχει πλέον καθιερωθεί ως θεσμός στα τεχνικά σχολεία της Αττικής, με μεγάλη συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών.
Πολυτίμη ήταν και η υποστήριξη των χορηγών στην διεξαγωγή του διαγωνισμού με υλικά και δώρα, όπου η ElvalHalcor A.Ε. μας προμήθευσε με σωλήνες και εξαρτήματα χαλκού, ενώ η εταιρία Μπαρμπέρη Κ. & Σ. Ε.Π.Ε, μας προμήθευσε με εργαλεία της VIRAX και KNIPEX, για την κατεργασία των χαλκοσωλήνων.
ΣΑΕΚ Σιβιτανιδείου | Ανακοίνωση καλοκαιρινού ωραρίου λειτουργίας
Σας ενημερώνουμε ότι η ΣΑΕΚ ΣΔΣΤΕ ολοκλήρωσε το εαρινό εξάμηνο κατάρτισης 2024Α και από τη Δευτέρα 01/07/2024 οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να μαθαίνουν τα αποτελέσματα τελικών εξετάσεων, είτε τηλεφωνικά είτε δια ζώσης.
Οι ώρες λειτουργίας της Γραμματείας της ΣΑΕΚ ΣΔΣΤΕ θα είναι 09:00 - 16:00 από Δευτέρα 01/07 έως Παρασκευή 05/07/2024 (τηλέφωνο επικοινωνίας 2104857652 - 2104857622).
Το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης ΣΑΕΚ ΣΔΣΤΕ θα λειτουργήσει επίσης από Δευτέρα 01/07 έως Παρασκευή 05/07/2024 από τις 08:00 έως τις 14:00 (τηλέφωνο επικοινωνίας 2104857672) - Η Γραμματεία και το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης της ΣΑΕΚ ΣΔΣΤΕ θα λειτουργήσουν ξανά από Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024
3ο ΕΠΑΛ | 4ο ΕΠΑΛ | Τελετή αποφοίτησης των επιτυχόντων μαθητών του προγράμματος Grohe GIVE
![](https://ek.sivitanidios.edu.gr/download/2024/gm/01.jpg)
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση
Στοιχεία εκτέλεσης προϋπολογισμού Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων μηνός Μαΐου 2024
Σχετ: Η υπ ́αριθμ. ΔΗΔ/φ.40/17742/5.6.2015 εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης με θέμα «Εφαρμογή των διατάξεων 10Α του Ν.3861/2010, όπως προστέθηκε με το άρθρο 15 του Ν.4305/2014»
Σε εφαρμογή του ανωτέρω σχετικού, παρατίθενται στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού μηνός Μαΐου 2024 της Σιβιτανιδείου Σχολής στο συνημμένο αρχείο.
Για τη λήψη του αρχείου κάντε κλικ εδώ
Μετατροπή του 4ου Ημερησίου Επαγγελματικού Λυκείου σε 4o Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) - ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΗΛΙΑΔΗΣ
Μετατροπή του 4ου Ημερησίου Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ.) - ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΗΛΙΑΔΗΣ (απογευματινής λειτουργίας) της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων (Σ.Δ.Σ.Τ.Ε.) σε 4o Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) - ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΗΛΙΑΔΗΣ.
Από το Σχολικό έτος 2024-2025 και έπειτα, το 4ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου, θα λειτουργεί ως Εσπερινό, με ωράριο λειτουργιας 17:00 - 21:30.
Οι τομείς και οι ειδικότητες που θα λειτουργήσουν στο 4ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου, θα αναρτηθούν με νεότερη ανακοίνωση πριν την έναρξη των εγγραφών.
Για περισσότερες πληροφοριες κάντε κλικ στο συνημμένο έγγραφο (Φ.Ε.Κ.) παρακάτω.
Για το ΦΕΚ κάντε κλικ ΕΔΩ
4ο ΕΠΑΛ | Πρόγραμμα Erasmus+ | Μεταβαίνοντας στον επιχειρηματικό κόσμο ως μαθητές της ΕΕΚ
For English click HERE
Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα μαθησιακής κατάρτισης ERASMUS KA1 υπ’ αριθμ. εγκεκριμένου σχεδίου 2023-1-ΕL01-KA121-VET-000118725 13 μαθητών του Τομέα Μηχανολογίας, Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού, Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος, Υγείας Πρόνοιας και Ευεξίας από την Β΄ και Γ΄ τάξη του 4ου ΕΠΑΛ ΣΔΣΤΕ με τη συνοδεία 3 καθηγητών και θέμα: «Επιχειρηματικά βήματα στην ΕΕΚ: Μεταβαίνοντας στον επιχειρηματικό κόσμο ως μαθητές της ΕΕΚ " που πραγματοποιήθηκε στο φορέα Talents Lab Spain, στην Σεβίλλη, για 2 εβδομάδες (14 ημέρες κατάρτισης + 2 ημέρες ταξίδι), από 31/3 μέχρι 15/4.
Στο πλαίσιο της παραπάνω κινητικότητας πραγματοποιήθηκαν οι εξής επισκέψεις: στο «Escuela Superior de Hostelería Sevilla», που ασχολείται με τους τομείς της φιλοξενίας και του τουρισμού, στο «Ikebana Health & Wellness» που δραστηριοποιείται στον τομέα της Οστεοπαθητικής και της μετάδοσης της προληπτικής κουλτούρας στην υγεία και ευεξία, σε «σχολή ΕΕΚ», στην εταιρεία βιολογικών προϊόντων «Más que Lechugas», με έδρα την πόλη της Σεβίλλης, στο Κέντρο επαγγελματικής κατάρτισης «Sopeña VET School», στον ελαιώνα “Hacienda Merrha”, που διαθέτει οικογενειακό μουσείο, ελαιοτριβείο, συσκευαστήριο και εργαστήριο ποιοτικού ελέγχου για το λάδι, στην επιχείρηση «Moviraider», που ασχολείται με την πώληση και επισκευή σκούτερ.
Στο τέλος της κινητικότητας, οι συμμετέχοντες έλαβαν πιστοποιητικά παρακολούθησης για την εξαιρετική απόδοσή τους
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από το πρόγραμμα
Πρόσκληση για τοποθέτηση εννέα (9) φωτοαντιγραφικών μηχανημάτων
Πρόσκληση για την υποβολή οικονομικής προσφοράς για την ανάθεση της παροχής υπηρεσιών παραγωγής αντιγράφων (το μέγιστο 2.212.000) ετησίως, για την κάλυψη των αναγκών των σχολικών μονάδων, του Ε.Κ., του ΣΑΕΚ, του ΣΔΣΤΕ-ΚΔΒΜ και των Διοικητικών υπηρεσιών της Σιβιτανιδείου Σχολής, με την τοποθέτηση εννέα (9) άριστης κατάστασης, ελαφρώς, μεταχειρισμένων φωτοαντιγραφικών μηχανημάτων με τη διαδικασία της απευθείας ανάθεσης και με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομικής άποψης προσφορά που καθορίζεται βάσει της τιμής, (CPV : 79521000-2) για ένα έτος (1) έτος.
Για το πλήρες έγγραφο της πρόσκλησης κάντε κλικ ΕΔΩ
Για το φύλλο συμμόρφωσης κάντε κλικ ΕΔΩ
Ετήσιο Μνημόσυνο Αδελφών Σιβιτανίδη 2024 Στη μνήμη των Ιδρυτών του Σιβιτανιδείου Ιδρύματος
Η Επιμνημόσυνη δέηση έγινε στον Ιερό Ναό Αγίου Βασιλείου της Σιβιτανιδείου Σχολής, με την παρουσία του Γενικού Διευθυντή κυρίου Κωνσταντίνου Γούλα, της Προέδρου της Ε.Ε. κυρίας Βενιζέλου Μαρίας Δέσποινας, των μελών του Δ.Σ. κυρίας Αλεξάνδρας Πάλλη – Γιαννακοπούλου και κυρίου Παπαδόπουλου Νικόλαου, των Διευθυντών των Σχολικών Μονάδων, των δομών Κατάρτισης, των Διευθυντών Διοικητικών Υπηρεσιών, των εκπαιδευτικών, των διοικητικών υπαλλήλων και των μαθητών της Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων.
Πρόκειται για μια ξεχωριστή και σημαντική μέρα για τη Σιβιτανίδειο Σχολή, γιατί η πράξη των ιδρυτών της ήταν και παραμένει ιερή, σημαντική, παραδειγματική και αποτελεί ορόσημο στην ιστορία του Ιδρύματος. Για όσους, άλλωστε, αφιερώνονται στο σκοπό των μεγάλων Ευεργετών της πατρίδας, διαρκές μνημόσυνο είναι η πράξη. Σ΄ αυτή την δύσκολη εποχή που διανύουμε η επί έναν αιώνα προσφορά του στην ελληνική κοινωνία και ιδιαίτερα στους νέους είναι κατά γενική ομολογία σπουδαία και ανεκτίμητη.
Ο Διευθυντής του 4ου ΕΠΑΛ κ. Σκαμπαρδώνης Ευθύμιος εκφώνησε την πανηγυρική ομιλία αναφερόμενη στο όραμα, το έργο και τη προσφορά των Ευεργετών αδελφών Σιβιτανίδη.
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση
ΣΑΕΚ Σιβιτανιδείου | Τουρνουά καλαθοσφαίρισης
ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ 30 & 31 ΜΑΙΟΥ 2024 ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΣΑΕΚ ΑΧΑΡΝΩΝ
2ο ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΜΥΛΟΥ - ΚΑΤΩ ΑΧΑΡΝΕΣ
1η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΣΑΕΚ ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΥ ΣΧΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
Ευχαριστούμε από καρδιάς τους συνεργάτες / εκπαιδευτές μας, κ.κ. Μπέλα Ε., Τρανουδάκη Ε., Κοκορέτση Κ. & Δημητρόπουλο Γ. για την προετοιμασία των καταρτιζόμενων.
Ακολουθεί βίντεο από το τουρνουά
ΣΑΕΚ | Βιώσιμες συνταγές καταρτιζόμενων Σιβιτανιδείου
"Οι κόποι των σπουδαστών και των εκπαιδευτών των ειδικοτήτων Τεχνικός Μαγειρικής Τέχνης - Αρχιμάγειρας (Chef) & Τεχνικός Ζαχαροπλαστικής Τέχνης, απέδωσαν καρπούς. Σε αυτό το αρχείο μπορείτε να βρείτε τις βιώσιμες συνταγές των καταρτιζόμενων της ΣΑΕΚ Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων, όπως αυτές δημοσιεύονται, μεταξύ άλλων, στο ηλεκτρονικό βιβλίο συνταγών COOK4CHANGE - Οι βιώσιμες συνταγές μας, του προγράμματος της WWF GREECE - EAT 4 CHANGE".
Ευχαριστούμε από καρδιάς την κ. Σοφία Αξωνίδη (PROJECT MANAGER EAT4CHANGE) για την ευκαιρία να συμμετάσχουμε αλλά και για τη συνεχή στήριξή της, καθώς και όλους τους σπουδαστές και τους εκπαιδευτές μας των παραπάνω ειδικοτήτων, για την ενθουσιώδη και δημιουργική συμμετοχή τους.
Για το βιβλίο συνταγών άντε κλικ ΕΔΩ
Εκδήλωση για το πρόγραμμα Erasmus+ KA2 με τίτλο "Γεφυρώνοντας το χάσμα στην κλιματική αλλαγή- Κλιματική Γέφυρα"
Mε μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή εκπαιδευτικών, φορέων και μαθητών/τριών πραγματοποιήθηκε στη Σιβιτανίδειο Δηµόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων, στις 16 Μαΐου 2024 και ώρα 11.00, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της Σχολής, εκδήλωση Διάχυσης και Παρουσίασης των αποτελεσμάτων του εγκεκριμένου Ευρωπαϊκού σχεδίου Erasmus+ ΚΑ2 µε τίτλο: Γεφυρώνοντας το χάσμα στην κλιματική αλλαγή- Κλιματική Γέφυρα.
Βridging the gap on climate change-Climate Bridge | ERASMUS+ 2021-1-EL01-KA220-SCH-000032714
Τονίστηκαν ιδιαίτερα τα οφέλη και η προστιθέμενη αξία τέτοιων δράσεων για ολόκληρη την εκπαιδευτική κοινότητα σε επίκαιρα και επείγοντα θέματα όπως η κλιματική αλλαγή, ενώ μίλησαν μεταξύ άλλων ο Γενικός Διευθυντής κος Γούλας, ο Διευθυντής του 3ου ΕΠΑΛ κος Μπαφουνης και η Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών θεμάτων της WWF Κα Σβορώνου.
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση
Στοιχεία εκτέλεσης προϋπολογισμού Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων μηνός Απριλίου 2024
Σχετ: Η υπ ́αριθμ. ΔΗΔ/φ.40/17742/5.6.2015 εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης με θέμα «Εφαρμογή των διατάξεων 10Α του Ν.3861/2010, όπως προστέθηκε με το άρθρο 15 του Ν.4305/2014»
Σε εφαρμογή του ανωτέρω σχετικού, παρατίθενται στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού μηνός Απριλίου 2024 της Σιβιτανιδείου Σχολής στο συνημμένο αρχείο.
Για τη λήψη του αρχείου κάντε κλικ εδώ
2ο ΕΠΑΛ | Στιγμιότυπα από τη Θεατρική παράσταση μαθητών του 2ου ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου
2ο ΕΠΑΛ | Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής στην ποίηση (Διδακτικό έτος: 2022-2023)
Οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου Σχολής έλαβαν μέρος στο 19ο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της Ένωσης Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος. Διέπρεψαν τέσσερις μαθητές μας για άλλη μια φορά στη μαθητική ποίηση. Το Α΄ Βραβείο πήρε ο Ξένος Ευάγγελος, το Β΄ Βραβείο η Τομαρά Δήμητρα και το Γ’ Βραβείο οι μαθήτριες Χρυσανθακοπούλου Αναστασία και Σιζοπούλου Ελένη.
Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας που έχουν υψηλές προσδοκίες, που δεν επαναπαύονται, δεν εφησυχάζουν, προβληματίζονται για τα κοινωνικοπολιτικά δεδομένα.
Ευελπιστούμε να συνεχιστεί αυτή η προσπάθεια που δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να εκφραστούν, να διαχειριστούν το λόγο με έντεχνο τρόπο και να νιώσουν χαρά και ικανοποίηση μέσω της ποιητικής δημιουργίας.
Υπεύθυνες καθηγήτριες
Για τα αποτελέσματα του 19ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού κάντε κλικ ΕΔΩ
Επίσκεψη εκπαιδευτών ενηλίκων από τα Άδανα της Τουρκίας
Η Σιβιτανίδειος Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων υποδέχθηκε τη Δευτέρα 22/04/2024 ομάδα 10 συναδέλφων εκπαιδευτών ενηλίκων από τα Άδανα της Τουρκίας.
On Monday 22/04/2024, Sivitanidios Public School of Trades and Vocations welcomed a group of 10 fellow adult trainers from Adana, Turkey. The ten adult trainers came to Greece as part of the Erasmus + Adult Education programme for job shadowing. The action was undertaken to implement the Lifelong Learning Centre of Sivitanidios in collaboration with the School of Higher Vocational Training (SAEK) of Sivitanidios. The 10 trainers had the opportunity to watch and observe the Greek adult trainers during the lessons.
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη
Photos from the action below
1ο ΕΠΑΛ | Βράβευση καλύτερης ιδέας προς υλοποίηση
Ανάμεσα σε 11 Λύκεια, από όλη την Ελλάδα, που συναγωνίστηκαν με υπέροχες ιδέες, το 1ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου είχε την τιμή να λάβει το 1ο βραβείο. Τα συγχαρητήρια ανήκουν στα παιδιά και τις εκπαιδευτικούς Φανή Καρατζιά και Χρυσούλα Κοτονιά.
1ο ΕΠΑΛ | Ανταλλαγή μαθητών με Ολλανδικό σχολείο
Το 1ο ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου, ολοκλήρωσε στις 19/4, με μεγάλη επιτυχία, πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών και μαθητριών με Ολλανδικό σχολείο. Το 1ο ΕΠΑΛ επισκέφτηκε την Ολλανδία τον Ιανουάριο ενώ το Ολλανδικό Σχολείο επισκέφτηκε την Αθήνα τον Απρίλιο. Τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί συνοδεύτηκαν με συγκίνηση στο αεροδρόμιο για την επιστροφή τους με υποσχέσεις να επαναληφθεί η δράση και την επόμενη χρονιά.
Ακολουθεί φωτογρραφικό υλικό από το Rijksmuseum Amsterdam και το Παναθηναϊκό στάδιο
3ο ΕΠΑΛ | 10ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φωτογραφίας
Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024, στο Μηχανουργείο της Σιβιτανιδείου Σχολής έγιναν τα εγκαίνια της Έκθεσης Φωτογραφίας με έργα μαθητών και μαθητριών που πήραν μέρος στο 10ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φωτογραφίας με θέμα «το ταξίδι» που προκήρυξε το 3ο ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου και στον οποίο συμμετείχαν 176 σχολεία απ΄όλη την Ελλάδα. Η συνεχής βροχή δεν στάθηκε ικανή να εμποδίσει πλήθος κόσμου να παρευρεθεί και να θαυμάσει εκτός από τις φωτογραφίες και τον ιστορικό χώρο του Μηχανουργείου της Σχολής. Ανάμεσα σε τόρνους και άλλα μηχανήματα υπήρχαν διάφορα εκθέματα – δημιουργίες – μαθητών-τριων διαφόρων ειδικοτήτων του 3ου ΕΠΑΛ. Στα εγκαίνια παρευρέθηκαν η Υφυπουργός Μετανάστευσης και Ασύλου, βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας κυρία Σοφία Βούλτεψη, εκπρόσωποι του Σύριζα και της Πλεύσης Ελευθερίας, η πρόεδρος της εκτελεστικής Επιτροπής της Σιβιτανιδείου σχολής κ. Βενιζέλου καθώς και εκατοντάδες επισκέπτες.
Η έκθεση θα μείνει ανοικτή μέχρι και τις 26 Απριλίου 2024. Ώρες λειτουργίας: 10.00 – 13.00 & 17.30-20.00 εκτός Σαββάτου και Κυριακής.
Διεύθυνση: Οδός Θεσσαλονίκης 151, ΗΣΑΠ Καλλιθέας
Στον ίδιο χώρο λειτουργεί και Πασχαλινό Bazaar με προϊόντα που έφτιαξαν μαθητές με τους καθηγητές τους.
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση
Στοιχεία εκτέλεσης προϋπολογισμού Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων μηνός Μαρτίου 2024
Σχετ: Η υπ ́αριθμ. ΔΗΔ/φ.40/17742/5.6.2015 εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης με θέμα «Εφαρμογή των διατάξεων 10Α του Ν.3861/2010, όπως προστέθηκε με το άρθρο 15 του Ν.4305/2014»
Σε εφαρμογή του ανωτέρω σχετικού, παρατίθενται στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού μηνός Μαρτίου 2024 της Σιβιτανιδείου Σχολής στο συνημμένο αρχείο.
Για τη λήψη του αρχείου κάντε κλικ εδώ
Μετατάξεις Σιβιτανιδείου ΔΣΤΕ (εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) για το σχολικό έτος 2024-2025
Για το πλήρες έγγραφο της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος κάντε κλικ ΕΔΩ
3ο ΕΠΑΛ | 10ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φωτογραφίας Σιβιτανιδείου με θέμα "Το Ταξίδι"
Διάρκεια έκθεσης 19 - 26 Απριλίου, ώρες Λειτουργίας 10:00 - 13:00 & 17:30 - 20:00.
Εγκαίνια 19 Απριλίου 2024 και ώρα 19:30
Στοιχεία εκτέλεσης προϋπολογισμού Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων μηνός Φεβρουαρίου 2024
Σχετ: Η υπ ́αριθμ. ΔΗΔ/φ.40/17742/5.6.2015 εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης με θέμα «Εφαρμογή των διατάξεων 10Α του Ν.3861/2010, όπως προστέθηκε με το άρθρο 15 του Ν.4305/2014»
Σε εφαρμογή του ανωτέρω σχετικού, παρατίθενται στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού μηνός Φεβρουαρίου 2024 της Σιβιτανιδείου Σχολής στο συνημμένο αρχείο.
Για τη λήψη του αρχείου κάντε κλικ εδώ
4ο ΕΠΑΛ | Εκπαιδευτική επίσκεψη θερμοκηπίου Άλσους Νέας Σμύρνης
Ακολουθεί φωτογρραφικό υλικό από την επίσκεψη
1ο ΕΠΑΛ | Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος ταξιδιωτικών γραφείων για πραγματοποίηση τριήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής στα Ιωάννινα
Το 1ο ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου Σχολής προτίθεται να πραγματοποιήσει τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Α’ και Β΄ Λυκείου στα Ιωάννινα, από 01 – 03 Απριλίου 2024 (δύο διανυκτερεύσεις στο ξενοδοχείο). Αναχώρηση από το χώρο του σχολείου.
Για το πλήρες έγγραφο της εκδήλωσης ενδιαφέροντος κάντε κλικ ΕΔΩ
4ο ΕΠΑΛ | Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας "Έσπερος"
Το 2023 είναι μια ξεχωριστή χρονιά για τον Έσπερο, δεδομένης και της συμπλήρωσης 81 ετών από την ίδρυση του, η εκδήλωση για την κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας του Συλλόγου είχε ιδιαίτερη αξία.
Το πρωί της Κυριακής (4/2/24 , 11:00) το κλειστό γήπεδο του Εσπέρου γέμισε από αθλητές και προπονητές όλων των τμημάτων μας , γονείς ,μέλη και φίλους που συνθέτουν τον δυναμικό πυρήνα του και συνδυαστικά με τη διοίκηση, λειτουργούν ως προστατευτικός κλοιός της εύρυθμης λειτουργίας του συλλόγου μας.
Ολοκλήρωση Σχεδίου Έτους 2021 ERASMUS+ Δράση KA1
Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το σχέδιο κινητικότητας, με κωδικό 2021-1-EL01-KA121-VET-000006903 στο πλαίσιο του Τομεακού προγράμματος Erasmus+ Δράση ΚΑ1, από τη Σιβιτανίδειο Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων. Το σχέδιο αποτελείτο από εννέα ροές καθηγητών, στελεχών εκπαίδευσης και μαθητών του Ιδρύματος οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στη Λειψία, τη Μαδρίτη, το Αμπρούζο, το Κορκ, το Τορίνο, τη Ρώμη (δύο ροές) και τη Βαρκελώνη (δύο ροές). Δια των ροών αυτών επιμορφώθηκαν 50 καθηγητές ενώ 63 μαθητές τοποθετήθηκαν σε επιχειρήσεις ασκώντας αρμοδιότητες συμβατές με τα αντικείμενα σπουδών τους.
Υπήρξε άριστη συνεργασία των εμπλεκομένων προσώπων στην κινητικότητα με τους φορείς του εξωτερικού και οι συμμετέχοντες έλαβαν πιστοποιητικά παρακολούθησης.
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από τη δράση
Στοιχεία εκτέλεσης προϋπολογισμού Σιβιτανιδείου Δημόσιας Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων μηνός Ιανουαρίου 2024
Σχετ: Η υπ ́αριθμ. ΔΗΔ/φ.40/17742/5.6.2015 εγκύκλιος του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης με θέμα «Εφαρμογή των διατάξεων 10Α του Ν.3861/2010, όπως προστέθηκε με το άρθρο 15 του Ν.4305/2014»
Σε εφαρμογή του ανωτέρω σχετικού, παρατίθενται στοιχεία εκτέλεσης του προϋπολογισμού μηνός Ιανουαρίου 2024 της Σιβιτανιδείου Σχολής στο συνημμένο αρχείο.
Για τη λήψη του αρχείου κάντε κλικ εδώ
4ο ΕΠΑΛ | Εκπαιδευτική επίσκεψη τμημάτων Τεχνολογίας Τροφίμων
Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη
Ανακοίνωση ΣΑΕΚ Σιβιτανιδείου (πρώην ΙΕΚ) | ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΑΕΚ ΣΔΣΤΕ ΕΑΡΙΝΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2024Α & ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ
Οι ΚΑΤΑΡΤΙΖΟΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑΝ ΤΟ Α’ ΚΑΙ ΤΟ Γ΄ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ, ΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΦΟΙΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ.
Οι αιτήσεις ανανέωσης θα ξεκινήσουν :
την ΤΕΤΑΡΤΗ 21/02/2024 και θα διαρκέσουν έως και την ΠΕΜΠΤΗ 29/02/2024.
Οι αιτήσεις θα αποστέλλονται μαζί με την απόδειξη κατάθεσης στο email: grammateiaiek@sivitanidios.edu.gr της Γραμματείας της Σ.Α.Ε.Κ. Σιβιτανιδείου Σχολής.
Σας ενημερώνουμε επίσης ότι η Γραμματεία της Σ.Α.Ε.Κ. ΣΔΣΤΕ μέχρι την Πέμπτη 29/02/2024 θα λειτουργεί ΜΟΝΟ πρωινές ώρες από τις 07:30 έως τις 13:30.
Πληροφορίες στα τηλέφωνα: 210-4857652, -622 & -703 -631
Από τη Διεύθυνση της Σ.Α.Ε.Κ. ΣΔΣΤΕ
═══════════════════════════════════════════════════════════
Από τη Διεύθυνση της Σ.Α.Ε.Κ. ΣΔΣΤΕ
Ανακοίνωση Σ.Α.Ε.Κ. Σιβιτανιδείου (πρώην ΙΕΚ) | ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ
Καλούνται οι καταρτιζόμενοι των δημοσίων και ιδιωτικών Σχολών Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Α.Ε.Κ.) της χώρας, αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, που πληρούν τις κάτωθι προϋποθέσεις συμμετοχής , να υποβάλλουν σχετική αίτηση συμπληρώνοντας με √ το πρώτο πεδίο της δήλωσης "Επιθυμώ να συμμετέχω στο πρόγραμμα της επιδοτούμενης πρακτικής που υλοποιεί το ΙΝΕΔΙΒΙΜ" . Η προβλεπόμενη βάσει του ισχύοντος θεσμικού πλαισίου αποζημίωση υλοποίησης Π.Α καλύπτεται μέσω του προγράμματος «Πρακτική Άσκηση Καταρτιζομένων ΙΕΚ» που εντάχθηκε με κωδικό MIS 5131399 στο πλαίσιο του Ε.Π. «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και η οποία θα συνεχίσει στο πλαίσιο του Προγράμματος « Ανθρώπινο Δυναμικό & Κοινωνική Συνοχή» με συγχρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.
Δελτίο Τύπου | 3η Συνάντηση έργου ERASMUS KA2 BUSYOUTH στην Ιταλία
For English click here
Τρίτη διεθνική συνάντηση του Έργου Erasmus+ KA2 “BuSYouth – Business Skills for Youth in the Creative and Cultural Industries (CCls) Sector”
Η 3η συνάντηση του Έργου Erasmus+ KA2 “BuSYouth – Business Skills for Youth in the Creative and Cultural Industries (CCls) Sector” πραγματοποιήθηκε στις 01 & 02 Φεβρουαρίου 2024 στη Matera της Ιταλίας στις εγκαταστάσεις του MATERAHUB (CONSORZIO MATERAHUB INDUSTRIE CULTURALI E CREATIVE SCARL).
Κατά τη διάρκεια της 3ης συνάντησης παρουσιάστηκαν τα μέχρι τώρα αποτελέσματα του έργου και μια ολοκληρωμένη επισκόπηση του τι έχει υλοποιηθεί και οι λοιπές διαδικασίες των επερχόμενων πακέτων εργασίας (ΠΕ). Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε δια ζώσης αλλά και εξ αποστάσεως, με συμμετοχή εκπροσώπων από όλους τους οργανισμούς της σύμπραξης:
- DIMITRA EDUCATION & CONSULTING, ως επικεφαλής εταίρος από την Ελλάδα
- DISRUPTIA, S.L.U από την Ισπανία
- ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ από την Ελλάδα
- STIFTELSEN KURSVERKSAMHETEN VID U-AUNIVERSITET από τη Σουηδία
- CONSORZIO MATERAHUB INDUSTRIE CULTURALI E CREATIVE SCARL από την Ιταλία