Η Σιβιτανίδειος Σχολή συμμετέχει στο πρόγραμμα "Εγγύηση για τη νεολαία" του Ο.Α.Ε.Δ. (Περιστέρι)

Στα πλαίσια του προγράμματος "Εγγύηση για τη νεολαία" του ΟΑΕΔ, η Σιβιτανίδειος Σχολή συμμετείχε με δικό της περίπτερο στην ημερίδα "Ημέρες εργασίας για νέους (Youth Fairs) 15-24 ετών” που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 14 Οκτωβρίου στο Δημαρχείο Περιστερίου.
Στην ημερίδα λειτουργούσαν εργαστήρια ευαισθητοποίησης και ενεργοποίησης με θέματα πρακτικές οδηγίες/τεχνικές για την καλύτερη δυνατή υποστήριξη των νέων στη διαδικασία αναζήτησης και εξεύρεσης εργασίας.

Το συνολικό πρόγραμμα απευθύνεται σε νέους 15-24 ετών και τους δίνει την δυνατότητα να:

• να επικοινωνήσουν με φορείς της αγοράς εργασίας
  • να βελτιώσουν τα προσόντα και τις σπουδές τους
  • να βρούν θέσεις πρακτικής άσκησης και μαθητείας
  • να βρούν την εργασία που τους ταιριάζει

Το περίπτερο της Σιβιτανιδείου επισκέφθηκαν μεταξύ άλλων , ο Δήμαρχος Περιστερίου κος Ανδρέας Παχατουρίδης, και η Διοικήτρια του ΟΑΕΔ κα Καραμεσίνη Μαρία.

Για την λειτουργία του περιπτέρου ευχαριστούμε τον κ. Ζαμπέτη Ηρακλή ωρομίσθιο εκπαιδευτή του  ΙΕΚ της Σιβιτανιδείου, την κα Σάββα Δήμητρα και τον κ. Σπύρο Παπακωνσταντίνου.