Η Σιβιτανίδειος Σχολή συμμετέχει στο πρόγραμμα "ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΟΛΑΙΑ" του Ο.Α.Ε.Δ.

Στα πλαίσια του προγράμματος "Εγγύηση για τη νεολαία" του ΟΑΕΔ η Σιβιτανίδειος Σχολή
συμμετείχε με δικό της περίπτερο στην ενημερωτική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε νέους 15-24 ετών και τους δίνει την δυνατότητα να:

• να επικοινωνήσουν με φορείς της αγοράς εργασίας
  • να βελτιώσουν τα προσόντα και τις σπουδές τους
  • να βρούν θέσεις πρακτικής άσκησης και μαθητείας
  • να βρούν την εργασία που τους ταιριάζει

Το περίπτερο της σχολής
Το περίπτερο της Σιβιτανιδείου επισκέφθηκαν ο Δήμαρχος Καλλιθέας κος Κάρναβος,η Αντιπρύτανης του Χαροκοπείου πανεπιστημίου κα Λαζαρίδη, ο κος Γαϊτάνης από τον ΕΟΠΕΠ, ο κος Ανδρεάδης πρόεδρος τεχνολογίας του Erasmus, ο υπεύθυνος του προγράμματος του ΟΑΕΔ κ Καραχάλιος, η κα Διακουμάκου από το Υπουργείο Εργασίας, ο Πρόεδρος της Εκτελεστικής Επιτροπής της Σιβιτανιδείου κ Κοτονιάς, και πλήθος κόσμου.

Για την λειτουργία του περιπτέρου ευχαριστούμε τον κο Ζαμπέτη Ηρακλή ωρομίσθιο εκπαιδευτή του ΙΕΚ της Σιβιτανιδείου τον κο Γεώργιο Σαλαμούρα ωρομίσθιο εκπαιδευτή του Πειραματικού ΙΕΚ και τους κ.κ. Κουτουλάκο Χρήστο και Χαλκίδη Κώστα διευθυντή και υποδιευθυντή του 2ου ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου.

Η επόμενη δράση στα πλαίσια του προγράμματος είναι στις 14 Οκτωβρίου στο Δημαρχείο Περιστερίου όπου πάλι η Σιβιτανίδειος Σχολή θα συμμετέχει με περίπτερο.