To 3o ΕΠΑΛ της Σιβιτανιδείου παρουσιάζεται στην εκπομπή της ΕΡΤ2 «Επιχείρηση, αλλάζουμε την Ελλάδα» (TheGameChangers)

Μαθητές της Α’ λυκείου σε συνεργασία με το JAGREECE δημιούργησαν την εικονική επιχείρηση «3 Sivi Recycle». Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα που βασίζεται στην αρχή της «εκμάθησης μέσα από την πράξη». Οι μαθητές με την μέθοδο του upcycling αποφάσισαν να επαναχρησιμοποιήσουν δημιουργικά το προϊόν που κυριαρχεί στο χώρο κάθε σχολείου, το χαρτί. Διαμοιράζουν και αναλαμβάνουν ρόλους για όλα τα στάδια της δημιουργίας, λειτουργίας και ρευστοποίησής της επιχείρησης καθώς επίσης και του σχεδιασμού και της παραγωγής προϊόντων  που ανταποκρίνονται σε διαπιστωμένες κοινωνικές ανάγκες και είναι φιλικά προς το περιβάλλον.

Για να παρακολουθήσετε την εκπομπή κάντε κλικ ΕΔΩ