Συμμετοχή του τμήματος ποδολογίας του ΙΕΚ Σιβιτανιδείου στο 21ο Πανελλήνιο Διαβητολογικό Συνέδριο

Στις 8-11/3/2023 πραγματοποιήθηκε το 21ο Πανελλήνιο Διαβητολογικό Συνέδριο σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας.

Επιφανείς ομιλητές αναφέρθηκαν σε όλα τα νεότερα δεδομένα που αφορούν την επιπλοκή του διαβητικού ποδιού ανάμεσα τους οι:

Καμαράτος Αλέξανδρος Παθολόγος - Διαβητολόγος, MD, PhD, Διευθυντής ΕΣΥ, Επιστημονικός Υπεύθυνος Διαβητολογικού Κέντρου ΓΝ Πειραιά «ΤΖΑΝΕΙΟ»
Μανές Χρήστος  Παθολόγος με εξειδίκευση στο Σακχαρώδη Διαβήτη, Επιστημονικός Υπεύθυνος Τμήματος Διαβήτη και Διαβητικού Ποδιού, ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ Θεσσαλονίκης, Εκπρόσωπος Ελλάδος στη Διεθνή Ομάδα Εργασίας για το Διαβητικό Πόδι, Πρόεδρος ΕΜΕΔΙΠ
Παπαντωνίου Στέφανος Παθολόγος - Διαβητολόγος Διευθυντής Α΄ Παθολογικής Κλινικής, Υπεύθυνος Διαβητολογικού, Ηπατολογικού και Ιατρείου Διαβητικού Ποδιού, ΓΝ Καβάλας
Σκούτας Δημήτριος Ειδικός Παθολόγος -Διαβητολόγος, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής ΔΠΘ, Υπεύθ. Παθολογικού Τομέα Κ.Α.Α «ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ»,Πρόεδρος Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης και Εκπαίδευσης για το Σακχαρώδη Διαβήτη
Τεντολούρης Νικόλαος Καθηγητής Παθολογίας, Υπεύθυνος Διαβητολογικού Κέντρου, Α΄ Προπαιδευτική Παθολογική Κλινική ΕΚΠΑ, ΓΝΑ «Λαϊκό»
Τσαπόγας Παναγιώτης Παθολόγος - Διαβητολόγος Αν. Διευθυντής Γ΄ Παθολογικής Κλινικής - Κέντρο Μεταβολισμού και Διαβήτη, Νοσοκομείο «ΕΡΡΙΚΟΣ ΝΤΥΝΑΝ», τ. Συντ.Δ/ντής Παθολογικής Κλινικής Γ.Ν. Κέρκυρας.
Οι σπουδάστριες του τμήματος Τεχνικών Αισθητικών Ποδολογίας του ΙΕΚ Σιβιτανιδείου Σχολής, παρακολούθησαν τις εργασίες του συνεδρίου λαμβάνοντας  σύγχρονες εκπαιδευτικές γνώσεις για το αντικείμενο του ενδιαφέροντος τους .
Μετά το πέρας των εργασιών οι καταρτιζόμενες ανέφεραν τις εντυπώσεις και τις ερωτήσεις τους, στο πλαίσιο ανατροφοδότησης του μαθήματος.
Το τμήμα συνόδευε η καθηγήτρια Ποδολογίας  Γιάννου Ευγενία η οποία ευχαρίστησε εκ μέρους της σχολής την πρόεδρο της ΕΔΕ κ. Α. Μαυρογιαννάκη και το Δ.Σ. για την ευγενική τους φιλοξενία.