INFO DAY ERASMUS+ ΚΑ2 - BRIDGING THE GAP ON CLIMATE CHANGE (CLIMATE BRIDGE)

Η Σιβιτανίδειος  Δημόσια Σχολή Τεχνών και Επαγγελμάτων διοργανώνει στις 22 Nοεμβρίου  2022  και ώρα 11.00 π.μ. εκδήλωση ενημέρωσης για την έναρξη  του εγκεκριμένου σχεδίου  ERASMUS+ ΚΑ2 στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης με  τίτλο:

BRIDGING THE GAP ON CLIMATE CHANGE (CLIMATE BRIDGE).

Το πρόγραμμα διάρκειας δύο χρόνων θα προσπαθήσει να αντιμετωπίσει την ανάγκη προώθησης της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στο εκπαιδευτικό σύστημα και θα προτείνει τρόπους για την καταπολέμηση της περιβαλλοντικής κρίσης μέσω μιας αλλαγής στον τρόπο ζωής, δημιουργώντας καινοτόμα εργαλεία και διαδραστικό υλικό.  Φιλοδοξεί επίσης να συμβάλει στην επίτευξη των ευρωπαϊκών στόχων για το κλίμα, συμπεριλαμβανομένης και της μηδενικής εκπομπής αερίων θερμοκηπίου έως το 2050.

Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση και ο διάλογος με τη σχολική κοινότητα σχετικά με την ανάγκη αξιοποίησης εναλλακτικών μορφών ενέργειας,  αλλά και αλλαγής τρόπου ζωής, με απώτερο στόχο την προστασία του περιβάλλοντος και την αποφυγή της περαιτέρω κλιματικής αλλαγής.

Για το πρόγραμμα της εκδήλωσης κάντε κλικ ΕΔΩ